KARMSTOLAR, 10 st, arkitekt Lennart Jansson 1978 för Rydén Interiör AB, märkta.

Mahogny. Genombruten rygg, kopplade ben. Stämplade Rydéns Interiör AB.

Smärre slitage. Repor. Fläckar och ställvis slitet tyg. Fåtal lösa fogar.

"Svenska möbler 1890-1990", Signum, s 398.

Lennart Jansson var arkitekt o möbelformgivare, född 1932. I boken "De formade 1900-talet" av Eva Atle Bjarnestam kan man läsa om honom att han gjort inredningar till en rad offentliga miljöer bl a flera ambassader och till Rosenbad.

Utropspris
4 000 SEK