CHIFFONJE, gustaviansk stil. Signerad och daterad Lindome 1898.

Rektangulär form. Fanerad i mahogny och rot. Tre lådor med beslag i förgylld metall. Lådor och hyllor bakom klaff. Höjd 124, längd 100, bredd 46 cm. Nyckel finns.

Obetydligt slitage och torrspricka.

Utropspris
3 000 SEK