Pamela "Mela" Anderberg

(Sverige, 1865-1927)
Pamela "Mela" Anderberg
(Sverige, 1865-1927)

VAS, porslin, Mela Anderberg, Rörstrand, jugend, omkring, 1900

Nedåt avsmalnande form med floral dekor i relief. Höjd ca 25 cm.

Slitage, mindre ytliga märken. Mindre tillverkningsdefekter.

Formgivare

Konstnären Pamela "Mela" Vilhelmina Anderberg, föddes i Stockholm 1865. Man vet mycket lite om hennes tidiga liv, men en tidningsnotis från 1890 visar att hon deltog med ett antal oljemålningar i en konstutställning i Malmö. Det finns även källor som berättar att hon var verksam vid Göteborgs Porslinsfabrik som porslinsmålarinna. Vid 1905 bosätter hon sig tillsammans med sin syster, även hon verksam som porslinsmålerska, i en av Rörstrands arbetarbostäder. Vid Rörstrand målar hon framförallt vaser. De svaga lätta nyanserna går går oftast i blått, grönt och grått. Föremålen signerades med MA jämte Rörstrands egen märkning. Mela Anderberg deltog i två världsutställningar, först i Stockholm 1897 och sedan i Paris år 1900. Vid sidan om sitt konstnärskap var Mela även engagerad i samhällets mindre bemedlade. Hon satt med i styrelsen för Fattigvårdsnämnden i Stockholm under början av 1900-talet, och var under 1911 med och bildade Kvinnoförbundet. Mela Anderberg avlider på juldagen 1927.

Utropspris
2 500 SEK