SERVISDELAR, stengods, 28 delar, "Iris", Hertha Bengtsson för Höganäs. 1900-talets andra hälft.

Glaserat stengods, blå randdekor. Tekanna med sil och lock, kanna med lock, skål med lock, karott med lock, 3 äggkoppar, 11 mattallrikar samt 10 assietter. Tekannans höjd 15 cm.

Bruksslitage. Några delar med krakeleringar.

Kvitto från Konsthantverkarna, Malmö medföljer.

Utropspris
2 000 SEK