STOLAR, 4 st, senempire, möjligen Baltikum. 1800-talets andra kvartal.

Mahognyfanerade. Genombrutna ryggbrickor. Dekor av bl a ymnighetshorn. Höjd 88 cm.

Ställvis omfattande slitage. Träsprickor. Ställvis påtagliga blekningar. Fanersprickor och bortfall. Lagningar, förstärkningar. Omklädda, klädseln med fläckar.

Utropspris
3 000 SEK