Arne Jones E1299

Franciska Clausen

(Danmark, 1899-1986)
Franciska Clausen
(Danmark, 1899-1986)

FRANCISKA CLAUSEN, Akvarell. Signerad Clausen.

Stilleben med glas. Dagmått ca 26 x 18 cm.

Ej examinerad ur ram. Papper med veck och missfärgning.

Konstnär

Clausen, Franciska (1899-1986), dansk målarinna. Har en särställning i dansk konst genom sin anslutning på 1920-talet till de radikala europeiska riktningarna, som hon vid hemkomsten till Danmark kämpade för utan framgång. Som elev till Moholy-Nagy och Archipenko i Tyskland anknöt hon sig främst med collage till den ryska konstruktivismen. Tack vare Léger följde hon i I Paris först kubism och purismen och över gick sedan till neoplastismen. Hon blev sedan Mondrians trognaste förkämpe och ville utvidga det mondrianska schemat.

Utropspris
35 000 SEK