STOLAR, 4 st, Sven Markelius, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1900-talets mitt.
Svartmålade med siffror på ryggbrickorna. Stapelbara. Två av stolarna undertill stämpelmärkta. Höjd 81 cm.
Slitage, repor och sprickor. Senare bemålade. Ena stolen med större spricka vid sitsen samt något skev i benställningen. Smuts.