SKÅP, Swedish Modern, 1940-/50-tal.

Fanerat i valnöt. Tre dörrar med dekor av rutnät. Bakomliggande hyllplan och lådor. Nedtill tre lådor med draghandtag av mässing. Benställning med profilerade ben. Höjd 130, längd 167 och bredd 46 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage och märken. Ben med smärre avslag.

Utropspris
10 000 SEK