SOCKERSKÅL PÅ FOT, silver, otydliga stämplar, sannolikt Jakob S Lundberg, Stockholm, empire, 1827. Vikt ca 813 gram.

Lock krönt av fågel, uppsvängda hänklar, delvis godronnerat liv, fot med dekor av sfinxer. Höjd ca 25,5 cm.

Slitage. Rester från putsmedel. Bucklor. Märken. Repor. Skev. Löst sittande delar. Lock går ej att sätta på plats korrekt

Utropspris
6 000 SEK