SKÅP, barockstil, omkring sekelskiftet 1900.

Fanerat i olika träslag. Svärtade detaljer. Skåpsdörrar flankerade av vridna kolonner. Dörrspeglar med växtdekor. Under två lådor. Utskjutande krön med dekor av bl a keruber, lejonmaskaron samt ymnighetshorn. Invändigt fack- och lådinredning. Längd 229 cm, bredd 98 cm, höjd 212 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Sprickor. Märken och repor. Ställvis blekt. Fanerskador och några dekorbortfall. Lagningar.

Utropspris
12 000 SEK