Mässing med dekor av delfiner och krönande vapensköld. Två ljusarmar för elektriskt ljus. Höjd ca 55 cm.
Bruksslitage. Anlöpningar. Senare elmontering samt möjligen senare ljusarmar. Lagningar med lödrester vid ljusarmarnas fästen. Skador på ljusen. Ej funktionstestad, stickkontakt saknas.