Salomon Koninck

(Holland, 1609-1656)
Salomon Koninck
(Holland, 1609-1656)

SALOMON KONINCK, hans art, olja på uppfodrad duk, bär senare signatur. 16/1700-tal.

Skrivande man vid bord med böcker. 60 x 41 cm.

Ytsmuts/oxiderad fernissa. Uppfodrad på duk. Krackeleringar. Äldre retuscher. Bristning.

Utropspris
8 000 SEK