TAKKRONA, senempire, 1800-talets mitt. Höjd ca 83 cm.

Stomme av förgylld brons. För sex ljus. Behängd med prismor. Diameter ca 52 cm.

Ytskikt med slitage. Ljusarmar med borrhål.

Utropspris
5 000 SEK