BANKETTSOFFA, gustaviansk, 1700-tal.

Målad i ljust grönt och bronserad. Snidad dekor av bandfläta, rosor, voluter och fleuroner. Runda nedåt avsmalnande kannelerade ben. Lös dyna och kuddar. Längd ca 220, höjd ca 90 cm.

Sprickor. Mindre skador. Förstärkningar. Senare bemålad. Färgbortfall. Senare gjordar. Ställvis maskstunget trä.

Proveniens

Genom arv från Friherrliga ätten Ramel, Övedskloster.

Utropspris
12 000 SEK