GARDINLÄNGDER, 2 st och PROVBIT, bomull, Verner Panton för Mira-X, 1970-tal.

Bestående av 2 ihopsydda längder, ca 237x225 cm och en enkel, ca 161x114 cm. Båda med mönstret "Onion" med dekor i gröna nyanser mot vit botten. Stuvbit med dekor i olika gröna nyanser, ca 130x132 cm. Alla delar märkta i stadkanten eller på etiketter.

Smärre slitage och smuts.

Utropspris
4 000 SEK