VINKANNA, glas, silver, otydliga stämplar, möjligen Tyskland, svensk kontrollstämpel, sent 1800-tal.

Balusterformad med spiralformad slipad dekor, rikt dekorerad silvermontering med uppsvängt handtag, lockknopp. Höjd 33,5 cm.

Slitage, anlöpningar, någon obetydlig buckla.

Utropspris
3 000 SEK