BORDSUR, brons, Louis XVI-stil, Robert Engström, Stockholm. Tidigt 1900-tal.

Raka sidor, uppsvängt krön med handtag, vegetativ dekor med bandrosetter, emaljerad urtavla med arabiska siffror. Höjd 20,5 cm. Läderfodral. 18 x 12, höjd 26,5 cm. Nyckel finns.

Slitage, emaljnagg, handtaget med smärre bristning, tygfoder med fläckar, fodral med skador och fläckar, ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK