Madeleine Pyk – en samling F769

KYLARPRYDNAD, metall, "Spirit of Ectacy" för Rolls Royce. 1950-tal.

Gjuten vitmetall, varje exemplar är unik. Höjd 15 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Kylarprydnad "Spirit of ectacy" till Rolls Royce inköpt 1984 från Förenade bil i Stockholm. Kylarprydnaden kommer från den kända svenska artisten Erik "KardeMumma" Zetterströms Rolls Royce Silver Dawn från 1951. Den konverterades till Bentley för att den inte skulle "sticka ut". Enligt uppgift senare konverterad till sitt ursprung och idag står bilen på Motala Motormuseum.

Utropspris
10 000 SEK