Ek. Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring. Skuren dekor. Beslag av järn. Gavlar med bärhandtag av järn. Daterad "J Magdalena Olde HNS 1779". Längd 133. Bredd 60. Höjd 69 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Fläckad skiva. Torrsprickor.