IKON med silverinfattning delvis förgylld, icke identifierad mästare, stämplad "M.H", Ryssland, 1896 - 1908.

Kristus Pantokrator Allhärskare. Tempera på pannå. Silverrizza med guillocherad och graverad dekor. Halo med cloisonné-arbete med emalj i turkost, rött, grönt och vitt. 26,5 x 22 cm.

Emaljarbete med färgbortfall, krackelyr. Rizza med smärre bristningar, skador. Förgyllning med slitage. Senare spikar. Ej öppnad.

Utropspris
5 000 SEK