MATTA, antik Karabagh. Ca 316x170 cm.

Mörkblå botten med stora polykroma rosor. Mörkblå huvudbård med stiliserade blommor och blad.

Något slitage, smutsig, fläckar, smärre malskador, lagningar. Senare något skadade långsidor, skadade kortsidor med lagningar.

Utropspris
6 000 SEK