MATTA, semiantik Täbris. Ca 375x275 cm.

Ljusblå botten med stor polykrom medaljong samt blom- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med molnband, palmetter och maskaroner. Inskription: Beställd av Sadaghiani.

Ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar varav flera stela och sköra (cherook). Långsidor med skador och lagningar, avkortade samt skadade kortsidor.

Utropspris
10 000 SEK