MATSERVIS, "Skåne", ca 106 delar, flintgods, Rörstrand, 1900-tal.

Bestående av;
20 tallrikar (diameter 25 cm),
14 djupa (diameter 25 cm),
20 bärtallrikar (diameter20,5 cm),
12 assietter (diameter 20,5 cm),
12 assietter (diameter 18 cm),
7 assietter (diameter 15,5 cm),
9 kaffekoppar med fat (1 extra fat),
5 tekoppar med fat (1 extra fat),
1 tillbringare,
1 gräddkanna (Vindsäter, Rörstrand),
1 runt uppläggningsfat,
1 såsterrin,
3 uppläggningsskålar,
1 mindre uppläggningsfat,
8 uppläggningsfat i olika storlekar,
1 terrin med lock och fat.

Några nagg, krackelyrer, spricka, bruksslitage.

Utropspris
4 000 SEK