SPEGEL, svensk senbarock, 1700-talets början.

Fasetterat glas med slipad floral dekor i blått. Höjd 140, bredd 71cm.

Renoverad, kompletterad. Slitage, ställvis hårt. Lösa delar. Delar saknas. Sprickor. Anlöpningar. Lagningar. Skador.

Proveniens

Enligt skrift a tergo daterat 1897 ska spegeln ha tillhört Magnus Gabriel De la Gardie (1622-1686), Kägleholm, Närke.

Utropspris
20 000 SEK