Manuellt urverk, ljus urtavla med arabiska siffror samt guldfärgade arabiska siffror för minut / sekundvisning. Separat sekundvisare. Innerboett i silver. Diameter ca 5 cm.
Bär monogram, repor, slitage, ej funktionstestad.