LJUSSTAKE, empire, patinerad och förgylld mässing, 1800-talets början.

Rund fot, kannelerat skaft, urnformad ljuspipa, löstagbar manschett. Höjd 25,5 cm.

Ljuspipa med bristning. Ärg, intryckningsskador, bruksslitage.

Utropspris
200 EUR