Rektangulär form med avfasade hörn, nedåt avsmalnande. Löst lock med knopp i form av våg. Handtag på vardera sida i form av kaninöron. Dekor i underglasyrblå. Längd ca 16 cm.
Smärre slitage, ytliga repor och märken. Tillverkningsdefekter. Hårsprickor.