MATTA, "Dröm" design Greta Skogster, vävd av Kiikan Kutomo, Finland 1930-tal. Ca 288x202 cm.

Geometriska former i bruna toner.

Bruksslitage, fläckar. Kantningen senare.

Motsvarande matta "Unelma" (Dröm) illustrerad i boken "Karvalangasta mattoa ennen" sidan 23.

Utropspris
1 000 EUR