Mahogny, två delar, skrivpulpet med välvt rullklafflock, inredning av lådor och fack, utfällbar låda med skrivskiva, benställning med fyra raka kopplade ben. L 37, b 25-44, h 82.
Slitage, repor, skador. Nyckel saknas.