FOLKDRÄKT, sk festdräkt, Herrestads Härad, Skåne, 1943. (skjortan daterad)

Jacka, väst, byxor, skjorta, 1 par strumpor. Jacka i mörkblått tyg, väst i gult tyg med silverknappar daterade 1943. Mollskinnsbyxor med broderad dekor och silverknappar. Skjorta av bomull med brodyr. Två broderade band, dekorband med silverhängen daterade 1943. Jackans rygglängd 62. Armlängd 61 cm, ärmlängd mätt från axelsöm. Byxans midjemått ca 85 cm.

Byxa med slitage. Saknar en knapp. Bruksslitage. Några fläckar. Skjorta med några hål.

Utropspris
3 000 SEK