HÖRNSKÅP, 1800-talets första hälft.

Tudelat. Målat. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan och fack. Underdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 141. Bredd 71. Höjd 222 cm. Nyckel finns.

Senare målning. Slitage, repor och märken. Maskstunget bakstycke. Kompletterat med några senare listbitar. Lådor saknas invändigt i överdel.

Utropspris
10 000 SEK