Johan Christoffer Boklund

(Sverige, 1817-1880)
Johan Christoffer Boklund
(Sverige, 1817-1880)

JOHAN CHRISTOFFER BOKLUND, olja på pappannå, ej signerad, intygad á tergo.

"Delfinen" eller "Valfisken", lustbåt eller gondol, som byggdes på Gustav III:s begäran, efter att han inspirerats på en resa till Venedig. "Delfinen" syns även på målningen "Utsikt över Edsviken", målad av Boklund 1865. Ca 28 x 32,5.

Repor. Ytsmuts.

Utropspris
2 500 SEK