STOLAR, 4 st, "Sjuan", Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 1967
Sitsar i formpressad teak. Vardera med fyra ben i kromat stål och plastavslutningar. Undertill märkta på plastkåpa. Höjd ca 75 cm.
Bruksslitage. Smärre repor och märken.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.