Simon Gate

(Sverige, 1883-1945)
Simon Gate
(Sverige, 1883-1945)

VAS, glas, tunnväggig Graal. Simon Gate, Knut Bergqvist och Heinrich Wollman, Orrefors omkring 1920.

Rund, uppåt avsmalnande. Dekor av stiliserade växtslingor i grålila mot blå opak fond. Signerad Sgraal Orrefors 19 KB HW n: 23/4 (formgiven av Simon Gate 1919 och tillverkad omkring 1920, blåst av Knut Bergqvist och etsad av Heinrich Wollman). Höjd ca 10,2 cm.

Liten blåsa ca 2 mm på insidan upptill. Invändigt i botten med färgskiftning i ämnet. Innesluten luftbubbla ca 1 cm upptill vid mynningen. Obetydliga repor. Något sned.

På Orrefors formgav Simon Gate och Edward Hald 1919-omkring 1923 en serie mindre Graal-glas som numrerades i 65 olika serier, som signerades och numrerades på ett särskilt sätt, där siffran framför snedstrecket anger tillverkningsnumret av pjäserna i serien. Serien är det nummer som står bakom snedstrecket och är formen på glaset. Glaset kunde dock ha olika dekorer. Numreringen på pjäsen i denna auktion ska alltså utläsas som tillverkningsnummer 23 i serie 4. Enligt litteraturen gjordes totalt 24 exemplar av serie 4, troligen med olika dekorer men med samma form.

Formgivare

Simon Gate var en svensk glaskonstnär, målare och formgivare. Efter studier vid Konsthögskolan började han att arbeta vid Orrefors glasbruk. Tillsammans med glaskonstnären Edward Hald bidrog han till glasbrukets första storhetstid. Från 1916 tillverkade Simon Gate det så kallade graal-glaset, som mästarblåsaren Knut Bergqvist vidareutvecklat från överfångsglas. Idag hör graal-glasen från Orrefors till de mest eftertraktade konstglaspjäserna för svenska samlare. Tillsammans med Knut Bergqvist skapade han även de så kallade Slottsglasen, som på senare år fått stor uppmärksamhet. Simon Gate blev också känd för sina gravyrkompositioner på glasen, som dekorerades med bland annat festtåg och dansande kvinnor.

Utropspris
8 000 SEK