Madeleine Pyk – en samling F769

BESTICK, 234 delar förgyllt silver 800, samt BESTICKSCHATULL, Tyskland, 1800-talets andra hälft. Totala vikt ca 10100 g.

Renässansstil, märkt L Posen.18 bordsgafflar (18), 24 bordsknivar (21), 18 bordsskedar (19), 18 teskedar (15), 18 kaffeskedar (11), 18 dessertskedar (14), 24 smörgåsgafflar (14), 24 smörgåsknivar (17), 24 tårtgafflar (15), 3 serveringsskedar (19), 2 tesilar (15), tårtspade (27), 4 smörknivar (17), sockertång (13), druvsax (15), 18 bordsgafflar, ej förgyllda (18) samt 18 bordsknivar med engelska stålblad (22). Schatull, ek, med 10 besticklådor bakom dubbeldörrar. Längd 55. Djup 44. Höjd 81 cm. Nyckel finns.

Monogram. Bruksslitage. Schatull med några repor och märken samt sprickor. Nyckel finns.

Utropspris
45 000 SEK