SALADIERE, porslin, "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Polykrom dekor efter planschverk över danska floran. Profilerad guldkant. Modellnummer 3541. Inula Britannica L. Längd 24,5 cm.

Smärre slitage. Nagg och färg ifyllt på gul blomma vid hänkeln.

Utropspris
4 000 SEK