Vit emaljurtavla med arabiska siffror. Ankargång. Urverket IWC. Boettens diameter ca 5 cm. Boettnr 111777. Bakboetten med gulddekor i form av Stockholms Stadion.
Slitage, repor, saknar krona samt sekundvisare. Ej funktionstestad.