Stommar i betsat trä. Fåtöljernas sitsar i textil med läderklädda dynor. Bord med tonad glasskiva och fyrdelad fot, diameter 90 cm, höjd 46 cm.
Bruksslitage. Märken och repor. Fläckar. Smärre nagg. Skada på ett fäste till dyna.