Runt med konturerat brätte, dekor i underglasyrblått med mittparti i form av trädgårdsmotiv. Diameter 37 cm.
Bruksslitage, mindre nagg och visst glasyrbortfall. Hårspricka. Mindre tillverkningsdefekter.