LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1800-talets slut.

Mässing och glas. Behängd med olikslipade prismor. Sex ljusarmar. För elektricitet. Höjd ca 125 cm exkl. senare belysning(vilket är en silverbägare), ca 150 inkl belysning.

Slitage. Omarbetad, kompletterad. Ej funktionstestad.

Utropspris
10 000 SEK