BESTICKUPPSÄTTNING, 94 delar i silver och 8 snarlika försilvrade delar, Tyskland 1900-tal. Silvervikt 3614 g.

Riklig graverad dekor. 12 gafflar och 12 matskedar, längd 21 cm. 12 knivar, längd 25,5 cm. 12 förrättsgafflar, 17,5 cm och -knivar, 22 cm. 9 fruktgafflar, 14,5 cm och 9 fruktknivar, 18 cm. 12 teskedar, 14,5 cm. 2 syltskedar, förgyllda skedblad, 21,5 cm. 2 serveringsskedar, 26 cm. 2 st försilvrade såsslevar och 6 st försilvrade smörknivar. Silvervikten utan knivarna med knivblad i kolstål.

Bruksslitage. Graveringar. Ett knivblad med skada. Anlöpningar.

Utropspris
1 600 EUR