Den ena sidan med konung Gustaf VI Adolf å den ena sidan, samt den andra sidan med motiv av Carl XVI Gustaf. Diameter ca 4 cm. Äkthetsintyg, utfärdat av Svenska Numismatiska Föreningen, medföljer.
Smärre slitage, mindre repor och märken.