LJUSKRONA, Erik Höglund, Kosta smide och glas, 1900-talets andra hälft.
Smidesstomme med sex ljusarmar. Dekor i blått- samt klarglas. Diameter 50 cm, höjd 60 cm.
Slitage. Smuts, nagg.