ARBETSBORD, funkis, Heteka 1930-tal.

Stålrörsben. Skivan undertill faner, stålram, klädd med svart konstläder och överst glasskiva. Underliggande hurts i trä med låda och skåp. Längd 121 cm, djup 40,5 cm, höjd 80-82 cm. Plakettmärkt.

Konstläderklädseln med fläckar, bruksslitage. Skåpets hyllplan saknar fästen.

Utropspris
200 EUR