BORDSPENDYL, signerad Francois Moreau. Frankrike 1800-talets slut

Patinerad och bronserad. "La Pêche". Urhus i marmor uppburen av fyra rokokoformade fötter. Urtavla i emalj med arabiska siffror. Krönt av en skulptur var ett fiskar par. Längd 45 cm. Bredd 30 cm. Höjd 81 cm Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Slitage. Saknar pendel.

Utropspris
8 000 SEK