SOFFA, senempirestil, tidigt 1900-tal.

Fast, stoppad klädsel med leopardmönster. Dekor med akantusblad och voluter. Längd 215 cm, sitthöjd ca 46 cm, totalhöjd 105 cm.

Skador, lagningar, senare förstärkningar. Reva i bakstyckets tyg.

Utropspris
300 EUR