SEKRETÄR, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.

Modellnummer 1036. Fanerad med tujarot och mahogny, benställning av valnöt. Fronten med nio lådor och skrivklaff, inredning med fyra små lådor och dokumentfack, hög benställning, knoppar och draghandtag av mässing. Höjd 123 cm, bredd 120 cm, djup 42 cm. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage. Skrivklaffen har slagit sig, är skev och därmed svår att låsa. Låset med slitage och skador.

Gotthard Johansson, "Josef Frank och Svenskt Tenn", Nationalmusei utställningskatalog nr 188, modellen här avbildad.

Modellen specialbeställdes troligen för kunds räkning år 1936, kom i produktion från år 1940. Se Bukowskis moderna katalog nr 503, 1997, katalognummer 772. Den sekretären av pyramidmahogny var signerad av Josef Frank själv 1936.

Utropspris
50 000 SEK