KOPP MED FAT, ett par, porslin, Kina, Kangxi, samt DOSA utan lock, porslin, 1700/1800-tal, Kina.

Kopp samt fat med uddig form. Dekor i underglasyrblått föreställande växter. Dosa utan lock med dekor i underglasyrblått föreställande tuppar. Diameter på fat 13,5 cm, höjd på kopp 5 cm, längd på dosa 8,5 cm. Skärvor från Ostindiefararen Götheborg medföljer.

Nagg. Glasyrdefekter och tillverkningsdefekter. Dosa saknar lock.

Utropspris
2 500 SEK