DAMARBETSBORD, rokokostil, 1900-tal.

Fanerat i olika träslag, bland annat jakaranda. Dekor i intarsia. Nedfällbar skrivklaff med skrivinredning. Beslag i mässing. Längd 72 cm, bredd 46 cm, höjd 94 cm. Intyg från Jordbruksverket medföljer.

Slitage. Fanerskador samt fanerbortfall. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK