LJUSSTAKAR, ett par, tenn, gustavianska, Martin Gustaf Moberg, Jönköping 1804.

Gjutet ordspråk i bottnen: "En god vän är bätter än 100 förvanter. Un bon ami vaut mieux que cent parens". Formen daterad 1786. Höjd 27 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
500 EUR